Chicago is overflowing with amazing family-friendly businesses and organizations! Thanks to many of you, we've chosen the best of best in this year's Gold Daisy Awards. Learn more about the winners in the Gold Daisy Awards section of the Business Directory. And when you visit a Gold Daisy Award winning biz, let them know Macaroni Kid sent you!
Congratulations to all of these amazing local businesses and organizations!
Congratulations to all of these amazing local businesses and organizations!
The Winners!
Arts & Recreation
Best Bowling Alley
Winner: Diversey River Bowl
Winner: Diversey River Bowl
Runner-Up: Waveland Bowl
Runner-up: Renegade Craft Fair Chicago
Best Hiking/Biking Trail
Winner: Lakefront Trail
Runner-up: Starved Rock State Park
Best Hiking/Biking Trail
Winner: Lakefront Trail
Runner-up: Starved Rock State Park
Best Indoor Play Center
Winner: Little Beans Cafe
Winner: Little Beans Cafe
Runner-up: Purple Monkey Playroom
Best Library
Winner: Harold Washington Library Center
Runner-up: Lincoln Belmont Chicago PublicLibrary
Best Live Theatre for Families/Kids
Winner: Emerald City Theatre
Runner-up: Chicago Children's Theatre
Best Movie Theater
Winner: Regal Webster Place 11
Runner-up: Music Box Theatre
Best Museum
Winner: Museum of Science and Industry (MSI)
Runner-up: Shedd Aquarium
Best Nature Center
Winner: Chicago Botanic Garden
Winner: Chicago Botanic Garden
Runner-up: Peggy Notebaert Nature Museum
Best Park
Winner: Maggie Daley Park
Winner: Maggie Daley Park
Runner-up: Lincoln Park
Best Sports Venue
Winner: Wrigley Field
Runner-up: Lil' Kickers Chicago
Be Well
Best Chiropractor
Winner: Total Balance Chiropractic
Runner-up: The Wellness Studio Lincoln Park
Best Family or Pediatric Dentist
Winner: Skyline Smiles Family Dentistry
Runner-up: Growing Smiles Chicago
Best Orthodontist
Winner: Dentistry for Children and Families
Runner-up: Jacobson & Tsou Orthodontics
Best Pediatrician
Winner: Town & Country Pediatrics
Runner-up: Lakeview Pediatrics
Best Veterinarian
Winner: Roscoe Village Animal Hospital
Runner-up: Portage Park Animal Hospital &Dental Clinic
Best Vision Care
Winner: Lyons Family Eye Care
Runner-up: Red Eye Optical
Best Women's Health Practitioner
Winner: Northwestern Specialists for Women
Runner-up: The Women's Group of Northwestern
Classes
Best Art Class
Winner: Lillstreet Art Center
Winner: Lillstreet Art Center
Runner-up: Easel Art Studio
Best Dance Class
Winner: All About Dance
Runner-up: A Fairytale Ballet
Best Dance Class
Winner: All About Dance
Runner-up: A Fairytale Ballet
Best Gymnastics Studio
Winner: The Little Gym of Chicago
Winner: The Little Gym of Chicago
Runner-up: Peterson Park Gymnastic Center/Chicago Park District
Best Language Class
Winner: Language Stars
Best Language Class
Winner: Language Stars
Runner-up: Little Linguists Academy
Best Martial Arts Studio
Winner: POW! Kids
Best Martial Arts Studio
Winner: POW! Kids
Runner-up: Thousand Waves Martial Arts & Self-Defense Center
Best Music Class
Winner: Old Town School of Folk Music
Best Music Class
Winner: Old Town School of Folk Music
Runner-up: Bucktown Music
Best STEAM Class
Winner: Kids Science Labs
Runner-up: The Laboratory
Best Theatre Class
Winner: Second City
Runner-up: Emerald City Theatre
Best Youth Sports Program
Winner: Lil' Kickers Chicago
Runner-up: Game On! Sports 4 Girls
Let's Eat
Best STEAM Class
Winner: Kids Science Labs
Runner-up: The Laboratory
Best Summer Camp
Winner: JCC Chicago Day Camps
Winner: JCC Chicago Day Camps
Runner-up: Chicago High School for the Arts (ChiArts)
Best Swim Lessons
Winner: Goldfish Swim School Roscoe Village
Winner: Goldfish Swim School Roscoe Village
Runner-Up: Chicago Blue Dolphins
Best Theatre Class
Winner: Second City
Runner-up: Emerald City Theatre
Best Youth Sports Program
Winner: Lil' Kickers Chicago
Runner-up: Game On! Sports 4 Girls
Let's Eat
Best Candy Store
Winner: Margie's Candies
Winner: Margie's Candies
Runner-up: Dylan's Candy Bar Chicago
Best Custom Cookies
Winner: Dinkel's Bakery
Best Cupcakes
Winner: Sweet Mandy B's
Winner: Sweet Mandy B's
Runner-up: Molly's Cupcakes
Best Custom Cookies
Winner: Dinkel's Bakery
Runner-up: Sari's Sweets
Best Coffee Shop
Winner: Metropolis Coffee Company
Runner-up: Dollop Coffee Co.
Best Date Night Restaurant
Winner: Tango Sur
Runner-up: Summer House Santa Monica
Best Coffee Shop
Winner: Metropolis Coffee Company
Runner-up: Dollop Coffee Co.
Best Date Night Restaurant
Winner: Tango Sur
Runner-up: Summer House Santa Monica
Best Family-Friendly Restaurant
Winner: Wishbone Restaurant
Runner-up: Roots Pizza Chicago
Best Farmers Market
Winner: Green City Market Lincoln Park
Runner-up: Logan Square Farmers Market
Best Frozen Treats
Winner: Margie's Candies
Best Farmers Market
Winner: Green City Market Lincoln Park
Runner-up: Logan Square Farmers Market
Best Frozen Treats
Winner: Margie's Candies
Runner-up: Scooter's Frozen Custard
Best Hot Dogs
Winner: Portillo's
Runner-up: Superdawg Drive-In
Best Hot Dogs
Winner: Portillo's
Runner-up: Superdawg Drive-In
Best Pizza
Winner: Lou Malnati's
Runner-up: Pequod's Pizza
Services
Services
Best Daycare
Winner: Imagination Children's Academy
Winner: Imagination Children's Academy
Runner-up: Little Wonders Rogers Park
Best Family-Focused Charity Organization
Winner: Neighborhood Parents Network (NPN)
Runner-up: Portage Park Helping Hands
Best Kids Cut
Winner: KidSnips Lincoln Park
Best Family-Focused Charity Organization
Winner: Neighborhood Parents Network (NPN)
Runner-up: Portage Park Helping Hands
Best Kids Cut
Winner: KidSnips Lincoln Park
Runner-up: Snippets Mini Cuts
Best Preschool
Winner: Sprouts Academy
Best Preschool
Winner: Sprouts Academy
Runner-up: Bright Horizons
Best Sitter/Nanny Service
Winner: Chicago Super Sitters
Runner-up: UrbanSitter
Best Special Needs Service Provider
Winner: Misericordia
Runner-up: North Shore Pediatric Therapy
Best Tutoring Service
Winner: North Shore Pediatric Therapy
Runner-up: Learning Lab Chicago
Best Sitter/Nanny Service
Winner: Chicago Super Sitters
Runner-up: UrbanSitter
Best Special Needs Service Provider
Winner: Misericordia
Runner-up: North Shore Pediatric Therapy
Best Tutoring Service
Winner: North Shore Pediatric Therapy
Runner-up: Learning Lab Chicago
Shopping
Best Family Photographer
Winner: TK Photography
Runner-up: Lori K Sapio Photography
Best Group for Moms/Dads
Winner: Neighborhood Parents Network (NPN)
Runner-up: Bump Club Chicago and Beyond
Best Hair Salon
Winner: Chroma K8 Beautique
Runner-up: Art+Science Salon Wicker Park
Best Housecleaner
Winner: Mother B Green Cleaning Company of Chicago
Runner-up: Express Maid
Best Nail Salon
Winner: Noktivo Natural Nail Spa and GreenBeauty Boutique
Runner-up: Bucktown Nails & Spa
Best Parent Education Program
Winner: Neighborhood Parents Network (NPN)
Runner-up: Third Coast Birth Services
Best Realtor
Winner: Jan Robertson - Century 21
Runner-up: Barbara Thompson - Koenig Rubloff
Best Spa
Winner: Urban Oasis
Runner-up: Spa Space
We Like to Party
Best Arts & Craft Supplies
Winner: Blick Art Materials
Runner-up: Easel Art Studio
Best Baby Boutique
Winner: The Red Balloon
Winner: Blick Art Materials
Runner-up: Easel Art Studio
Best Baby Boutique
Winner: The Red Balloon
Runner-up: Windy City Bebe
Best Bicycle Shop
Winner: Village Cycle Center
Best Bicycle Shop
Winner: Village Cycle Center
Runner-up: Heritage Bicycles
Best Book Store
Winner: Women & Children First
Runner-up: The Book Cellar
Best Children's Clothing Store
Winner: The Red Balloon
Runner-up: Little Threads
Best Children's Consignment/Resale Shop
Winner: The Second Child
Best Book Store
Winner: Women & Children First
Runner-up: The Book Cellar
Best Children's Clothing Store
Winner: The Red Balloon
Runner-up: Little Threads
Best Children's Consignment/Resale Shop
Winner: The Second Child
Runner-up: Kangaroo Kids
Best Gift Shop
Winner: All She Wrote
Runner-up: Enjoy, An Urban General Store
Best Maternity Boutique
Winner: Kickin Maternity
Runner-up: Krista K Boutique
Best Toy Store
Winner: Building Blocks Toy Store
Runner-up: Timeless Toys
For Mom & Dad
Best Family-Friendly Gym
Winner: Lakeshore Sport & Fitness
Runner-up: XSport Fitness Logan Square
Best Gift Shop
Winner: All She Wrote
Runner-up: Enjoy, An Urban General Store
Best Maternity Boutique
Winner: Kickin Maternity
Runner-up: Krista K Boutique
Best Toy Store
Winner: Building Blocks Toy Store
Runner-up: Timeless Toys
For Mom & Dad
Best Family-Friendly Gym
Winner: Lakeshore Sport & Fitness
Runner-up: XSport Fitness Logan Square
Best Family Photographer
Winner: TK Photography
Runner-up: Lori K Sapio Photography
Best Group for Moms/Dads
Winner: Neighborhood Parents Network (NPN)
Runner-up: Bump Club Chicago and Beyond
Best Hair Salon
Winner: Chroma K8 Beautique
Runner-up: Art+Science Salon Wicker Park
Best Housecleaner
Winner: Mother B Green Cleaning Company of Chicago
Runner-up: Express Maid
Best Nail Salon
Winner: Noktivo Natural Nail Spa and GreenBeauty Boutique
Runner-up: Bucktown Nails & Spa
Best Parent Education Program
Winner: Neighborhood Parents Network (NPN)
Runner-up: Third Coast Birth Services
Best Realtor
Winner: Jan Robertson - Century 21
Runner-up: Barbara Thompson - Koenig Rubloff
Best Spa
Winner: Urban Oasis
Runner-up: Spa Space
We Like to Party
Best Catering/Cakes
Winner: Sweet Mandy B's
Runner-up: Dinkel's Bakery
Best Children's Entertainer
Winner: Miss Jamie from the Farm
Winner: Sweet Mandy B's
Runner-up: Dinkel's Bakery
Best Children's Entertainer
Winner: Miss Jamie from the Farm
Runner-up: Stomp and Shout Chicago
Best Party Venue
Winner: Purple Monkey Playroom
Runner-up: Stan Mansion
One Last Thing
Best Kept Secret
Winner: Windy City Bebe
Winner: Windy City Bebe
Runner-up: Pearachute
Best Rainy Day Activity
Winner: Chicago Children's Museum
Runner-up: Peggy Notebaert Nature Museum
Best Party Venue
Winner: Purple Monkey Playroom
Runner-up: Stan Mansion
One Last Thing
Best Kept Secret
Winner: Windy City Bebe
Runner-up: Filament Theatre
Best Mom-Run Business
Winner: Building Blocks Toy Store
Runner-up: Windy City Bebe
Best New BusinessBest Mom-Run Business
Winner: Building Blocks Toy Store
Runner-up: Windy City Bebe
Winner: Windy City Bebe
Runner-up: Pearachute
Best Rainy Day Activity
Winner: Chicago Children's Museum
Runner-up: Peggy Notebaert Nature Museum